hurdacı
BİZDEN FİYAT ALMADAN HURDALARINIZI SATMAYIN
0850 532 75 63

Hurda Kablo Fiyatları

Hurda kablo fiyatları, bakır içerikli hurdaların alım satım ve geri dönüşüm işlemlerinin yapıldığı işletmeler tarafından belirlenir. Geri dönüşüm işlemlerini gerçekleştiren firmalar aşağıdaki hurda kabloları çeşitlerini almaktadır.
  • Fabrikalarda üretim kusuru bulunan ürünler,
  • Kullanılmış kablo hatları,
  • Evsel hurda kablolar,
  • Kablolu prizler,
  • Eski ve temizlenmemiş hurda kablolar,
  • Hasar görmüş tesisat kabloları,
  • Montaj sonrasında kaynaklanan atıkları firmalar tarafından satın alınmaktadır.
hurda kablo fiyatları
 

Hurda Kablo Alım ve Satımı

Hurda kablo alım satım işlemlerinin uygulandığı tesislerde, hurda bakır kabloların soyulması ve yalıtkan materyalin atılıp temizlenmesinin ardından, Londra Metal Borsası’na endeksli olarak değişim gösteren hurda kablo fiyatları satışı gerçekleştirilmektedir. Evsel atıklar, bina yıkımı işlemlerinde açığa çıkan ve her çeşitteki eski hurda kabloların alımı yapılmaktadır. Hurda kabloların tartı ile tartılarak, kilogram bazında fiyatlandırmalar yapılarak satılmaktadır.
 

Soyma Bakır Kablo Nedir?

Soyma bakır kablo, hurda kablo alan firmalar tarafından en çok talep edilen ürünlerden biridir. Bakırın hurda değeri düşünüldüğünde, önemli geri dönüşüm maddesi olan hurda kablolardan soyma bakır hurdası elde edilir. Soyma bakır, hurda kabloların çeşitli materyaller ile soyularak ve bakır metalin plastiği ayrılarak açığa çıkarılır.
 

Hurda Kablo Nasıl Soyulur?

Hurda kablo fiyatları temelde, geri dönüşüm faaliyetleri içerisinde parasal değere tekabül eden kısmı bakır kısmıdır. Plastik yalıtkan kısmından soyularak, bakır teller açığa çıkarılarak değer kazanmaktadır. Hurda firmalarında bakır kablo soyumu şu işlemlerle gerçekleştirilmektedir.

Bıçakla sıyırma yöntemi, hurda tesislerinde çok fazla tercih edilmez. Yığın kablo hurdalarının olduğu noktada oldukça uzun ve zahmetli bir işlemdir. Kavurma yöntemi kullanılarak, hurda kablolar ateşle yakılabilmektedir. Bu işlem kontrollü bir şekilde çevreye zarar vermeden gerçekleştirilmektedir. Havya ile yakılan kablolar, yalıtkan kısımlarından kolay bir şekilde sıyrılabilmektedir.

Yan kesici ve stripper gibi malzemelerle hurda kablo sıyırma işlemleri de sıklıkla tercih edilmelidir. Firmalarda pratik ve profesyonel yöntemlerle gerçekleştirilen bu işlemin sonucunda hurda kablonun ederini net bir şekilde öğrenebilmek mümkün hale gelir.
 
Hurda Kablodan Ne Kadar Bakır Çıkar?
Hurda kabloların satış işleminin gerçekleştirilmesi için yalıtkan materyallerinden soyulması gerekmektedir. Kablo içerisinden çıkarılan bakır miktarı kişinin maddi kazanımını doğrudan etkilemektedir. Bu noktada hurda kablodan ne kadar bakır çıkar sorusu, hurda ticareti gerçekleştirecek insanların merak ettiği bir konudur.

Hurda kabloların içinde yer alan bakır oranı, hurda kablo fiyatları durumuna göre değişim göstermektedir. Bir hurda kablonun içeriğinde ortalama %60-70 oranında iletken bakır bulunmaktadır. 1 kilogramlık hurda kablonun içerisin 600-700 gram bakır metali bulunmaktadır.
 
Hurda Kablo Alan Yerler
Bakır, dünya üzerinde üretimde en çok yere sahip metallerden biridir. Bakırın çok bulunması, iletkenlik özelliği, kolay şekil alması ve korozyona uğramama özellikleri bakırın tercih edilmesi sebeplerinden biridir. Elektrik, elektronik, endüstri ve kuyumculuk alanlarında ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Bu noktada bakır büyük oranda arz talep halini almış bir madde haline gelmiştir.

Hurda kablo alan yerler bakır geri dönüşümlerini sırası ile şu şekilde gerçekleştirmektedir:

Tesise getirelen hurda bakır kablolar, fiziksel işlemlere tabi tutularak soyulur. Bu şekilde soyma bakır eldesi açığa çıkarılır.
Bakır kısımları temizlenir ve ayrıştırılır.
Toplanan bakır kablolar, kamyonlarla ilgilli geri dönüşüm fabrikalarına aktarımı sağlanır.
Geri dönüşüm safhalarında bakır hurdaları ısıl işlemlerle eritilir. Uygulanan işlemlerin ardından üretim bakır materyal formuna ulaşır.
Hurda bakır kabloların geri dönüşümü gerek ülke gerekse de dünya için oldukça önemli bir faaliyettir. Ekonomik anlamda büyük fayda sağlayan işlemler, hammadde ve enerji tasarrufunu sağlamaktadır. Geri dönüştürülmüş bakırların işlenmesi, normal bakırlara oranla %85-90 daha fazla tasarruf sağlamaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile artışa geçen geri dönüşümlerle bugün, bakırın %34’ü geri dönüştürülmüş malzemeler üzerinden üretilmektedir. Hurda kablo fiyatları yüksek olunca aktif bir şekilde faaliyet gösteren birçok hurda firması imkanları dahilinde geri dönüşüm hizmetlerine yönelim göstermektedir.
kablo hurda fiyatı
 
Yıkım Öncesi Hurda Kablo Sökme
Bina yıkım hizmetleri de sağlayan hurda firmaları, bu işlemleri genellikle hurda karşılığında gerçekleştirmektedir. Yıkım sonucunda büyük oranda hurda inşaat demiri açığa çıkmaktadır. Bunun yanısıra yıkım işlemlerinden önce yapılan söküm işlemlerinde, elektrik tesisatlarından elde edilen hurda kablolar da yer almaktadır. Bu söküm faaliyetlerinin tamamı güvenlik önlemi alınmış şekilde, deneyim personeller aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

Hurda kablo fiyatları için belli bir standart söz konusu değildir. O nedenle hurda kablolar için doğrudan fiyatlandırma yapabilmek söz konusu değildir. Periyodik olarak yayınlanan güncel hurda fiyatları listesine bakarak, müşteriler ortalama hurda fiyatları hakkında kilogram bazında değerlendirme yapabilmektedir. Bu sebeple hurda kablo ticareti gerçekleştirmek isteyen potansiyel pek çok müşteri, elinde bulunan hurdaların fiyatlandırması hakkında hurda firmaları ile irtibata geçmektedir.

Hurdacını Bul platformu üzerinden hurda firmaları ve müşterilerinin buluştuğu sistemde, hem işletme sahipleri hem de müşteriler fayda sağlamaktadır. Güvenilir ödeme yöntemlerinin tercih edildiği firmalardan dilediğiniz şekilde hurda ticareti yapabilirsiniz. Değerlendirmek istediğiniz hurdalar için, lokasyonunuza yakın olan hurda tesisleri ile doğrudan irtibata geçebilirsiniz.

  WHATSAPP
ARA      

İSTANBUL HURDACI
Hurda demir        
Hurda bakır         
Hurda alüminyum
Hurda kablo         
Hurda sarı            
Hurda çinko          
Hurda kurşun 
      
hurda fiyatları
Hurda demir fiyatları        
Hurda bakır fiyatları         
Hurda alüminyum fiyatları
Hurda kablo fiyatları         
Hurda sarı fiyatları            
Hurda çinko fiyatları         
Hurda kurşun fiyatları